A plecat prin Erasmus în Franța, s-a întors în România, iar de 7 ani lucrează în Viena ca specialist în riscuri financiare | Români din lume

În urmă cu șapte ani, Romulus Ciornei a făcut pasul către Viena, după aproape un deceniu petrecut în România și o experiență academică în Franța. Astăzi lucrează ca senior actuary în cadrul Generali Austria, într-un domeniu despre care a spus că este puțin cunoscut în afara industriei asigurărilor, dar esențial pentru funcționarea acesteia.

Parcursul său profesional a început cu un program Erasmus în Franța, a continuat cu un rol de risk manager la Generali România și cu ani de studiu pentru examenele profesionale din actuariat, susținute în paralel cu jobul.

Deși s-a adaptat la viața din Austria și apreciază echilibrul dintre muncă și timpul liber, România rămâne o opțiune pentru viitor. O decizie ar putea veni în următorii ani, odată cu intrarea fiului său la școală.

Erasmus în Franța și întoarcerea în România

Prima experiență internațională a lui Romulus a venit în 2009, când a plecat în Franța prin programul Erasmus.

După primul an de master la Université Paris-Est Créteil, a decis să continue studiile încă un an, însă integrarea pe piața muncii franceză s-a dovedit mai dificilă decât se aștepta.

„A fost o perioadă un pic mai grea în Franța. Al doilea an de master era împărțit în două: partea teoretică și un internship obligatoriu. Mi-a fost foarte greu să găsesc acel internship pentru că nu aveam experiență. În Franța, mulți studenți încep să facă stagii încă din facultate, iar eu ajunsesem acolo fără experiență profesională. După câteva luni de căutări am decis să mă întorc în România și să continui de aici”, a povestit Romulus Ciornei, senior actuary la Generali Austria, în cadrul podcastului Români din lume.

Întors în țară în 2011, și-a găsit un loc de muncă la Generali România, într-o poziție de risk manager.

În paralel, a început pregătirea pentru una dintre cele mai dificile calificări din industria asigurărilor.

Drumul către profesia de actuary

În timp ce lucra la Generali România, Romulus a început cursurile în cadrul Institute of Actuaries din Londra, organizație care pregătește specialiștii în actuariat.

Actuarii sunt profesioniști care folosesc matematica, statistica și teoria probabilităților pentru a evalua riscurile financiare, în special în domeniul asigurărilor și pensiilor, a explicat Romulus, adăugând că ei calculează atât primele de asigurare, cât și rezervele pe care companiile trebuie să le păstreze pentru plata daunelor viitoare.

„Este o profesie în care nu sunt foarte mulți specialiști, dar și să ajungi acolo este destul de greu. Examenele sunt dificile și le-am dat în paralel cu jobul. În ultimele două luni înainte de examen practic nu ieșeam din casă decât să duc gunoiul. Era o perioadă în care munceam și învățam în același timp.”

Experiența acumulată în România avea să îi deschidă, câțiva ani mai târziu, o nouă oportunitate în cadrul grupului Generali.

De ce a ales Viena în locul Parisului

După experiența din Franța, ideea unei noi mutări în străinătate a rămas prezentă. Oportunitatea a apărut în 2019, când a avut de ales între Paris și Viena.

Pentru el, capitala Austriei a bifat mai multe criterii importante: era un oraș nou, soția sa vorbea germană, iar Viena se afla constant în topurile internaționale privind calitatea vieții.

„Am avut de ales între Viena și Paris. Pentru mine Viena a avut mult mai multe avantaje. Era un oraș pe care nu îl cunoșteam foarte bine, soția mea vorbea germană și adaptarea urma să fie mai ușoară. În plus, Viena este an de an printre orașele cu cea mai bună calitate a vieții”, explică el.

După aproape șapte ani petrecuți în Austria, diferențele dintre cele două țări îi par evidente.

„Francezii mi se par mai puțin direcți și mai inflexibili. În Austria am simțit că oamenii sunt foarte fair. Dacă îți faci treaba și ești profesionist, nu contează că ești străin. În Franța am simțit de multe ori diferența asta. Și mai este un lucru: dacă nu vorbești franceza ai deja un dezavantaj. În Viena poți să lucrezi foarte bine și în engleză. Germana este mai degrabă un bonus”, a spus Romulus.

Țara regulilor și a echilibrului dintre viață și muncă

Una dintre cele mai mari diferențe observate de Romulus între România și Austria este raportarea la reguli.

De la colectarea selectivă a deșeurilor și respectarea liniștii după ora 22:00 până la regulile de circulație sau parcări, austriecii respectă cu strictețe normele, iar autoritățile le aplică fără excepții.

„Am luat destul de multe amenzi la început până când am învățat regulile. După aceea am învățat să le respect. Cred că și în România ar funcționa multe lucruri mai bine dacă am fi mai stricți și mai riguroși în aplicarea regulilor”, a adăugat Romulus.

Tot Austria este țara în care a descoperit un work-life balance pe care nu l-a avut în perioada în care lucra în București.

„Mi se pare că în Austria există un work-life balance mult mai bun și oamenii chiar țin la asta. Programul este flexibil. Dacă trebuie să merg la doctor sau să-mi iau copilul de la grădiniță, nu este o problemă. Anunți și îți organizezi timpul. Personal, eu am avut un work-life balance mai bun în Austria decât am avut în România.”

El a menționat că, paradoxal, în România avea flexibilitate privind ora de începere a programului, însă traficul îl făcea să petreacă mai mult timp la serviciu.

„Ajungeam la birou pe la 10 dimineața și rămâneam până la seara la 19:30-20.00 ca să evit traficul. Deci, practic munceam mai mult decât era necesar.”

Viața în Viena: parcuri, muzee, Dunărea și trasee montane

Odată devenit tată, rutina lui s-a schimbat considerabil. În prezent, zilele se împart între muncă și timpul petrecut cu fiul său, Sebi, în vârstă de patru ani.

După program, familia profită de infrastructura orașului care este diversă: parcuri, locuri de joacă, muzee și activități culturale.

„Un lucru care îmi place foarte mult la Viena este că ai extrem de multe opțiuni pentru timpul liber. Există un card anual care îți oferă acces la sute de obiective - muzee, castele, ștranduri. Sincer, nu ai timp să le faci pe toate într-un an.”

Pe lângă oferta culturală, apreciază și accesul rapid la natură.

Iarna merge cu familia la săniuș, vara poate ajunge cu bicicleta la Dunăre pentru o baie după program, iar în trecut făcea frecvent trasee pe dealurile din jurul Vienei împreună cu prieteni români.

„În fiecare anotimp ai ceva de făcut. Poți merge la schi sau la săniuș iarna, la muzee și Therme, vara la ștranduri și la Dunăre, iar toamna la crame sau pe trasee. Sunt foarte multe opțiuni și toate sunt foarte accesibile.”

Românii din Viena și dilema întoarcerii acasă

Deși comunitatea românească din Viena este mai mică decât în alte capitale europene, Romulus a spus că românii sunt tot mai prezenți și activi.

Cu toate acestea, recunoaște că ceea ce îi lipsește cel mai mult sunt prietenii rămași în România.

„Clar îmi lipsesc prietenii. Sunt în continuare foarte apropiat de mulți dintre ei și uneori sunt puțin invidios când îi văd că se întâlnesc, ies la bere și eu nu pot fi acolo. În Austria ai prieteni, dar este mai greu să construiești relații atât de apropiate.”

În următorii doi ani, familia va trebui să ia una dintre cele mai importante decizii de până acum: dacă rămâne în Austria sau revine în România.

„Evaluăm opțiunea de a ne întoarce în țară. Când Sebi va ajunge la vârsta la care trebuie să intre la școală, va trebui să luăm o decizie. Probabil la un moment dat ne vom întoarce în România, asta este clar, dar nu știm exact când.”

 

De la visul de a deveni cântăreț la automatizări în Python

Astăzi, Romulus lucrează la implementarea standardului IFRS 17 - obligă asigurătorii să prezinte mai transparent cât câștigă și ce obligații financiare au față de clienți, astfel încât rezultatele financiare să fie mai ușor de comparat între companii și între țări - și la automatizarea unor procese financiare care până de curând erau realizate în principal în Excel.

El a explicat că folosește instrumente precum Power BI și Python pentru a reduce erorile și a eficientiza raportările financiare.

„Îmi place foarte mult partea de automatizare. Înainte existau multe procese care se făceau în Excel și încerc să le mut în Power BI și Python. Îmi place și componenta de comunicare, pentru că trebuie să centralizez informații din mai multe departamente și să construiesc forma finală a raportărilor financiare.”

Interesant este că, în copilărie, viitorul lui Romulus părea să fie cu totul altul.

„Când eram mic era foarte clar ce vreau să devin: cântăreț. Toată lumea care mă cunoștea știa asta. Mă gândeam chiar că, până voi ajunge eu mare, nu vor mai exista suficiente combinații muzicale originale și că nu voi mai avea cum să compun ceva nou. Acum vedem câte remake-uri și cover-uri apar și îmi aduc aminte de grijile pe care le aveam atunci”, a mai povestit el.

Sfat pentru tinerii care vor să plece în străinătate

Privind în urmă la propriul traseu, Romulus a transmis că experiențele internaționale au fost decisive pentru dezvoltarea sa profesională și personală.

„Aș spune să își stabilească un scop și să se țină de el, dar și să profite de oportunitățile pe care le avem acum. Faptul că suntem în Uniunea Europeană și putem circula și lucra liber în alte țări este un avantaj extraordinar. Să exploreze, să meargă în cât mai multe țări, nu doar ca turiști, ci și prin studii sau joburi. Este o experiență care te ajută enorm să crești.”



Citeste si