Lectură de 2 min

Sony Xperia 1 VIII pare că se vinde bine în Europa, dar seria Xperia 5 nu va fi reluată

Sony Xperia 1 VIII înregistrează vânzări solide în pofida creșterii prețului în Japonia, iar Sony spune că vânzările din Europa au crescut semnificativ după consolidarea canalelor de vânzare directă către consumatori.
Sony Xperia 1 VIII pare că se vinde bine în Europa, dar seria Xperia 5 nu va fi reluată

Abonează-te pe YouTube

Fii primul care vede review-urile și cele mai interesante noutăți din domeniul tehnologiei și inovației.

Vezi în avanpremieră

Compania explică și de ce a schimbat camera telefoto, ce rol au avut solicitările clienților și confirmă că nu a decis încă să readucă seria Xperia 5.

Conform GSMArena, care citează un interviu acordat publicației japoneze ITmedia Mobile de Shohachi Ike și Eri Kitazawa de la Sony, Xperia 1 VIII a depășit în Japonia pragul de 200.000 JPY. În Europa, prețurile au rămas la nivelul generației Xperia 1 VII: 1.500 de euro / 1.400 de lire sterline pentru versiunea de bază cu 12/256GB.

„În ciuda creșterii prețurilor, vânzările au rămas solide, iar satisfacția clienților este foarte ridicată”, au declarat reprezentanții Sony. În Europa, vânzările au „crescut semnificativ”, evoluție pe care compania o asociază consolidării canalelor sale de vânzare directă către consumatori.

Sony Xperia 1 VIII renunță la zoomul variabil pentru un senzor telefoto de 48MP

Camera a influențat designul Xperia 1 VIII, iar modulul foto a trebuit reproiectat pentru a permite integrarea unui senzor telefoto mai mare.

Sony a renunțat la mecanismul de zoom variabil și a ales un obiectiv cu distanță focală fixă de 70mm. Xperia 1 VII folosea un obiectiv cu distanță focală variabilă de 85-170mm. Mecanismul ocupa mult spațiu, iar utilizarea unui senzor mai mare ar fi dus la creșterea grosimii telefonului.

Compania a înlocuit senzorul de 12MP cu unul de 48MP. Noua cameră poate realiza zoom fără pierderi la 140mm, valoare apropiată de limita de 170mm a camerei de pe Xperia 1 VII.

Sony își chestionează clienții pentru a afla ce funcții apreciază și ce schimbări își doresc. Solicitările pentru o calitate mai bună a imaginilor realizate cu camera telefoto s-au numărat printre factorii care au influențat designul sistemului foto de pe Xperia 1 VIII.

Compatibilitatea cu microSD rămâne un criteriu important pentru cumpărătorii telefoanelor companiei. „În sondajul nostru privind motivele achiziției, compatibilitatea microSD s-a clasat pe o poziție importantă”, a declarat unul dintre reprezentanții Sony.

„Cred că prezența slotului microSD și a mufei pentru căști este acum o parte integrantă a identității Xperia”, a declarat celălalt reprezentant al companiei.

Sony nu a decis revenirea seriei Xperia 5

Sony nu a luat încă o decizie privind introducerea unei noi game în segmentul în care se încadra seria Xperia 5. Compania spune că analizează frecvent tendințele generale ale pieței, comportamentul de plată al clienților și principalele moduri de utilizare.

„Realizăm foarte frecvent sondaje privind tendințele generale ale pieței, comportamentul clienților și principalele utilizări și știm că există o anumită cerere și o piață de o anumită dimensiune în acel interval de preț, de 100.000 JPY. Totuși, considerăm că, în acest moment, concentrarea pe cei doi piloni principali Xperia - seria 1, care întruchipează cel mai bine esența Xperia, și seria 10, care oferă cea mai eficientă modalitate din punct de vedere al costurilor de a beneficia de funcțiile Sony în utilizarea zilnică - este cea mai eficientă cale de a răspunde cerințelor pieței și nu am decis încă să adăugăm o nouă gamă din segmentul mediu”, au declarat reprezentanții Sony.

Abonează-te pe  

Citeste mai departe:
mai multe despre:

Pe aceeasi tema: