Lectură de 6 min

Andreea Chiser, Lutfain | Business-ul care construiește placă cu placă ceramica contemporană

Abonează-te pe  
De la arhitectură, Andreea Chiser a decis să-și schimbe cariera și să pornească un business de ceramică numit Lutfain care realizează plăci pentru băi și bucătărie, dar și obiecte pentru casă. De la ea am aflat cum faci dintr-un asemenea business unul care să nu fie doar pasiune. Andreea a venit pe scaunul start-up.ro din proiectul Leapșa Antreprenorilor după ce a fost recomandată de o persoană care a fost deja la interviu, așa cum ne-am dorit în acest proiect.

Leapșa Antreprenorilor

Interviul este publicat în secțiunea „Antreprenori” de pe start-up.ro, susținută de ING Bank, partener de dezvoltare pentru afacerile din România. Într-un context dinamic și încă incert, ING sprijină business-urile locale prin banking online și simplu. Banca le oferă antreprenorilor curajoși soluții de finanțare personalizate pentru a-și transforma viziunea în realitate.

Recomandă și tu pe cineva

Lutfain este o afacere care pornește de la un material care e aici dinaintea noastră. Pământul ce se transformă în lut și este modelat. Dar Lutfain nu este clasicul tău atelier de ceramică tradițională, ci se bazează pe contemporan, pe artă modernă și pe prezența în casele noastre.


Andreea Chiser, fondatoare Lutfain, a fost una dintre recomandările Silviei Olteanu, cofondatoare Lime Studio, și care a fost în studioul start-up.ro pe 4 august. La finalul fiecărui interviu, provocăm antreprenorii să ne ofere două recomandări de persoane care pot veni din nou pe scaunul nostru. Poți descoperi materialul cu Silvia Olteanu aici.


Andreea Chiser a lucrat 3-4 ani în arhitectură și project management, a locuti 2 ani la Cairo în Egipt unde a fost freelancer. În această perioadă a ajuns la cursuri de ceramică și a rămas cu această pasiune. La întoarcerea în țară în 2019 a luat decizia de a deschide un atelier care să nu se concentreze doar pe produse unicat, să treacă dincolo de preconcepția de „handmade”, ci să facă plăci ceramice ce pot fi folosite în proiecte de arhitectură.

În primul an, chiar cel de pandemie, și-a cumpărat utilajele de la un alt atelier care se închidea și spre sfârșitul anului a reușit să pornească business-ul de creație, dar și atelierele de ceramică online, o metodă de monetizare în primă fază. De la acel moment, Lutfain a ajuns astăzi să creeze plăci ceramice, obiecte pentru servirea mesei, home and deco, dar a continuat cu atelierele.

„Atelierele sunt o parte importantă a afacerii. Nu credeam că vor crește atât de mult, dar oamenii au nevoie de asta. Țin un curs de ceramică de două ori pe an, în martie și septembrie, pentru ca în rest să am timp de producție”, explică Andreea Chiser.

De altfel, când a pornit afacerea un credea că vor merge atât de bine atelierele și vor deveni o parte atât de importantă a afacerii. Cei care vin, spune Andreea, sunt oameni care „vor să se relaxeze, să se deconecteze, doctori, corporatiști, au slujbe solicitante. Mai sunt cei care vor să învețe și sunt deja pasionați de domeniu”.

Primii ani au o fost de explorare

Chiar dacă avea experiență în arhitectură, Andreea a explorat mult în primii ani din acest domeniu nou pe care l-a transformat în afacere. A experimentat, a crescut, iar acum Lutfain a ajuns în momentul de creștere.

„Vreau să am mai multe linii de produse, să fie ușor de produs de mine și colaboratorii mei, produse în serie și replicabile, dar păstrând zona de artă și de unicat”, explică Andreea.

Afacerea a crescut, chiar dacă în cei cinci ani Andreea a devenit și mamă, așa că doi ani au fost într-un ritm mai scăzut. Însă experiența maternă i-a oferit și claritate, pentru că timpul limitat i-a putut permite să se organizeze mai bine.

„În 2022 și 2023 ne-am axat mai mult pe ateliere ca să susținem afacerea. Am reluat în 2024 activitatea full time și am reușit să avem și profit, mi-am recuperat investiția, iar în 2025 vom trece de cifra de afaceri din 2024 care a fost de 100.000 de lei”, explică arhitecta devenită ceramistă.

Lutfain a fost dezvoltat din fonduri proprii și toate câștigurile au fost reinvestite, fără alte metode de finanțare. E un business care are nevoie de investiție la început, mai ales pentru echipamente, cum ar fi cuptoarele. Un cuptor mic, de început, costă și 4.000 de euro, deși sunt persoane care fac ceramica mai degrabă ca un hobby și pot avea un cuptor și în balcon.

De-a lungul anilor 250 de persoane au ajuns la ateliere de ceramică organizate de Andreea, dar pe lângă cele din atelier sau online, organizează ateliere și la școli sau la companii, unde a lucrat cu alte 200 de persoane.

Business care crește în strânsă legătură cu arhitectura

Lutfain are mai multe direcții de business. Zona de plăci ceramice înseamnă o vânzare aproape B2B, pentru că lucrează cu arhitecți și designeri, iar majoritatea comenzilor vin prin recomandări. De ce plăci ceramice? Pentru că acestea pot înlocui clasica faianță din băi și pot oferi un spațiu mai intim și diferit.

„E un domeniu în continuă creștere. Compar și cu acum cinci ani când am pornit. Sunt ateliere în țară, au apărut ateliere în orașe unde nu era niciunul acum câțiva ani și există o apetență mai mare pentru ceramică, pentru frumos, pentru lucru manual”, spune Andreea. De altfel, unul dintre motivele pentru care organizează cursuri e și pentru că acestea pot educa mai bine publicul.

În plus, poate publicul larg a început să aprecieze afacerile mici din România, nu doar lanțurile mari de retail. Pentru că business-ul mic are o poveste, una pe care vrem să o spunem și noi pe start-up.ro în proiectul Leapșa Antreprenorilor.

„La afacerile mici nu ai doar o poveste, ci o persoană pe care o vezi în realitate, online, cu care te întâlnești la târguri, cu care comunici, care poate povesti cum se realizează un obiect, ce a inspirat acea creație”, spune fondatoarea Lutfain.

Procesul industrial versus procesul din atelierul Andreei seamănă, dar diferă scara și timpul. Chiar dacă totul pleacă de la același material, pământul care devine lut, timpul face diferența.

„Un obiect de lut are nevoie de minim 3 săptămâni dacă-l faci rapid. Asta pentru a fi realizat, uscat, glazurat, ars din nou. Nu ai cum să grăbești aceste procese”, spune Andreea. E un exercițiu de răbdare în creație și în antreprenoriat.

Cum poate crește piața de ceramică în România

Deși piața a crescut, Andreea consideră că e spațiu mare să se dezvolte și creșterea ar trebui hrănită prin evenimente care să dea mai multă valoare ceramicii contemporane. Poate, de fapt, aceasta este o problemă a ceramicii. E de multe ori asociată cu zona obiectelor handmade, cu ceramica populară, dar există o ceramică contemporană în plină dezvoltare.

„Nu cred că e neapărat o problemă această asociere cu ceramica tradițională, dar trebuie să existe o schimbare”, spune Andreea.

Cel mai bun sfat de business primit de Andreea Chiser

La Leapșa Antreprenorilor vrem să aflăm și ce e în spatele numelui unei afaceri, a cifrelor. Vrem să descoperim lucruri pe care să le dăm altor antreprenori mici din România. Așa că întrebăm uneori care e cel mai bun sfat de antreprenoriat pe care l-au primit cei care ajung pe scaunul nostru.

„Cel mai bun sfat l-am primit de la Alex Dona, de la Desprevin.ro. Am făcut un Mini MBA și ne-a pus o întrebare bună - ce am face noi dacă am fi managerul afacerii noastre? Fiindcă atunci când pornești o afacere din pasiune, te orientezi mai mult către pasiune și lași foarte mult de la tine și riști să pierzi afacerea cu totul. Asta m-a pus pe gânduri”, spune Andreea Chiser.

Sfatul a ajutat-o. S-a înscris la un master de industrii culturale și creative, tocmai pentru a trece dincolo de a crea. „Pentru mine afacerea și deschiderea atelierului au reprezentat o foarte mare dezvoltare personală pentru că am fost forțată să ies din zona de confort. Și știu că dacă aș fi rămas angajată într-un birou de arhitectură n-aș fi făcut multe din lucrurile pe care le fac astăzi”, spune ea.

Leapșa Antreprenorilor - Recomandările oferite de Andreea Chiser

Ca întotdeauna, la finalul oricărui interviu din seria Leapșa Antreprenorilor, provocăm invitații noștri să ne recomande alți antreprenori. Ce facem noi? Îi căutăm, îi verificăm jurnalistic și îi invităm în studio.

  • Contemporia - Ioana și Alex Streza. Ioana este arhitect de profesie, iar brandul lor este un brand de bijuterie de autor. Au crescut organic și sunt fideli ideilor lor și imaginii pe care vor să le aducă în lume.
  • Victoria Finală. O afacere de ceramică. Un atelier mai mare care pe lângă produsele de serie și producția mare, are și obiecte de artă și păstrează zona de autentic.

Interviul cu Andreea Chiser este publicat în secțiunea „Antreprenori” de pe start-up.ro, susținută de ING Bank, partener de dezvoltare pentru afacerile din România.

Într-un context dinamic și încă incert, ING sprijină business-urile locale prin banking online și simplu. Banca le oferă antreprenorilor curajoși soluții de finanțare personalizate pentru a-și transforma viziunea în realitate.

Abonează-te pe  
Pe aceeasi tema: