25 Iunie 2026
Din Timișoara în Tokio: Andrada Muntean construiește din Elveția un startup deep-tech și caută parteneriate în Japonia | Români din lume
Andrada Muntean, fondatoare și CEO al startup-ului NovoViz, face parte din noua generație de români care construiesc companii deep-tech în afara țării, dar rămân conectați la ecosistemul din România. Cu un parcurs care începe în Timișoara și continuă în Olanda, Elveția și, mai nou, Japonia, ea dezvoltă senzori de imagine pentru industrii precum robotică, spațiu sau defence și își împarte astăzi timpul între Europa și Asia.